Nezávislé fórum rodičov detí študujúcich na ŠpMNDaG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu.

2 posters

Goto down

Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu. Empty Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu.

Odoslať pre Veronika A St september 11, 2013 9:56 pm

S napätím som očakávala synov rozvrh zo sekundy. Prečo? Na zasadnutí RŠ v septembri 2012 zástupkyňa študentov v RŠ tlmočila požiadavky žiakov na navýšenie časovej dotácie pre matematiku a prírodovedné predmety (viď zápisnica na webe školy). Na zasadnutí RŠ v júni tohto roku zástupca školy predniesol rámcový učebný plán, v ktorom deklaroval navýšenie počtu hodín matematiky aj prírodovedných predmetov. Medzi iným uviedol zvýšenie počtu hodín matematiky na 5 hodín týždenne už od sekundy (viď zápisnica na webe školy). Potešila som sa.

No pohľad na rozvrh bol pre mňa šok, počty hodín ostali nezmenené, matematika ostala 4 hodiny, fyzika dokonca klesla iba na 1 hodinu.

Preto som si dovolila porovnať počty hodín sekundy našej školy a niektorých bratislavských gymnázií. Takisto uvádzam počty hodín, ktoré predpisuje Štátny vzdelávací program (ŠVP) a ŠVP pre nadané deti. ŠVP predpisuje 70% povinného učiva a hodín, 30% učiva si škola vyberá sama a teda sama si navyšuje počty hodín pre tie predmety, ktoré berie ako profilové, prípadne si vytvára nové predmety. ŠVP pre nadané deti dokonca hovorí to, že nadané deti majú byť schopné učivo predpísané štátom absorbovať v nižšom počte hodín ako je štátom predpísané a teda existuje ešte väčšiu možnosť stanovenia si vlastného rozširujúceho učiva

Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu. Book11



Keď sa pozrieme na počty hodín, vidíme jednoznačnú preferenciu cudzích jazykov na našej škole – naše deti majú najvyšší počet hodín cudzích jazykov oproti ostatným gymnáziám (jazykové som neporovnávala). Takisto je týchto hodín výrazne viac ako predpisuje ŠVP.  

Počet hodín matematiky a prírodných vied je v podstate rovnaký ako predpisuje ŠVP (okrem Bio).  

Deti v sekunde majú dokopy 12 hodín jazykov (Sj, + cudzie jazyky) týždenne a 8 hodín M+F+Che+Bio týždenne.
Kde je teda sľúbené navýšenie počtu hodín matematiky? A kde je 30% učiva, ktoré si škola stanovuje sama.

Z uvedeného mi vychádza, že ŠMNDaG nedostála svojmu sľubu o navýšení počtu hodín matematiky a prírodovedných predmetov.

Veronika A

Počet príspevkov : 4
Join date : 11.09.2013

Návrat hore Goto down

Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu. Empty Re: Je naša škola zameraná prírodovedne alebo na cudzie jazyky? Alebo šok z rozvrhu.

Odoslať pre illuminate Št september 19, 2013 11:58 am

Pri lepšom pohľade to naozaj vyzerá na posilňovanie výuky hlavne angličtiny a nemčiny. Niekde na Sme je promovideo SMND, v ktorom riaditeľka školy hovorí niečo v zmysle, že "škola je prírodovedná".
Tak je škola prírodovedne zameraná? Či sa opäť hovorí iné ako je realita.

illuminate

Počet príspevkov : 23
Join date : 26.03.2013

Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.