Nezávislé fórum rodičov detí študujúcich na ŠpMNDaG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravda o 8-ročných gymnáziách

4 posters

Goto down

Pravda o 8-ročných gymnáziách Empty Pravda o 8-ročných gymnáziách

Odoslať pre Heady Št október 03, 2013 4:23 pm

Nedávno som sa tu na fóre pýtal, či má niekto ucelenú informáciu o možnostiach postupu piatakov na 8-ročné gymnázium. Keďže ucelenú informáciu asi nikto nemá, dovolil som si zosumarizovať dostupné informácie.

5% limit pre počty študujúcich na 8-ročných gymnáziách
Čo to je, tento 5% limit? Zákon č. 245/2008 upravuje podmienky otvárania ročníkov na 8-ročných gymnáziách. Konkrétne §64, ods. d): „Orgán miestnej štátnej správy v školstve rozhodne o návrhu počtu tried a počtu žiakov prvého ročníka pre všetky gymnáziá s osemročným štúdiom v jeho územnej pôsobnosti pre nasledujúce prijímacie konanie do 15. septembra tak, aby počet žiakov do týchto tried neprekročil 5 % z daného populačného ročníka v príslušnom školskom roku. Návrh prerokuje s príslušným zriaďovateľom.“
V praxi to znamená, že na gymnáziách v danom samosprávnom kraji sa otvorí toľko prvých ročníkov 8-ročných gymnázií, aby v nich mohlo študovať práve 5% detí z celkového počtu detí populačnom ročníku daného samosprávneho kraja.
Napríklad, ak je v samosprávnom kraji 1000 detí – piatakov na ZŠ, potom v ďalšom školskom roku bude otvorených toľko tried na 8-ročných gymnáziách, aby v štúdiu na 8rg mohlo pokračovať 50 z nich.

Doterajší prístup
Zákon nadobudol účinnosť 1.9.2008, avšak vzápätí bola jeho účinnosť niekoľkokrát odložená. Z tohto dôvodu sa aj po roku 2008 otváralo viac tried 8-ročných gymnázií, než by sa malo podľa aplikovaného 5% limitu.
Preto bolo obhájiteľné, že na ŠpMNDaG boli aj pre školský 2013/2014 rok otvorené tri triedy primy. Rovnako aj na iných 8-ročných gymnáziách otvorili viac tried.

Súčasný stav
Pre budúci školský rok (2014/2015) sa počty tried stanovujú ešte počas tohto školského roku (2013/2014). Zatiaľ je stav taký, že nič nenasvedčuje ďalšiemu odkladu účinnosti zákona a 5% limit sa od budúceho školského roka uplatní.
Nakoľko počty tried určuje zriaďovateľ, jedinú záväznú informáciu je treba hľadať u neho, teda v prípade ŠpMNDaG je to Bratislavský samosprávny kraj.
Pokiaľ som mal možnosť zistiť, Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa aplikáciou zákona zaoberá a na porade riaditeľov bolo komunikované predbežné riešenie, ktoré má BSK ako pracovné a ktoré znie takto: „na každom 8-ročnom gymnáziu v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK bude otvorená jedna prima s počtom žiakov 8.“
Nie je teda pravda, že BSK povolil špeciálne pre ŠpMNDaG iba jednu triedu s 8 žiakmi a to vinou nespokojných rodičov. Uvedený limit sa týka všetkých 8-ročných gymnázií.

Aké sú možnosti ako to celé dopadne
Uvedený návrh BSK je predbežný. Prečo predbežný? Pretože je zrejmá jeho náročnosť na praktické prevedenie. A tiež preto, že naďalej existuje tlak na odklad účinnosti zákona a je možné, že do definitívneho rozhodnutia dôjde k určitým modifikáciám zákona, ktoré zmiernia tvrdosť 5% limitu. Vo všeobecnosti sú možné tieto varianty:

1. na každom 8-ročnom otvorená jedna prima s malým počtom detí
2. na vybraných 8-ročných gymnáziách bude otvorená jedna prima s normálnym počtom detí
3. na vybraných 8-ročných gymnáziách budú otvorené viaceré primy s normálnym počtom detí
4. odloží sa účinnosť zákona a otvoria sa primy podľa potreby
5. (špeciálne v prípade ŠpMNDaG) podarí sa presadiť úpravu zákona tak, že na ŠpMNDaG sa nebude vzťahovať 5% limit a primy sa otvoria v potrebnom počte.

Odhad ako by to pre jednotlivé varianty vyzeralo v praxi
Varianty 1, 2 a 3 majú spoločné to, že niektoré 8-ročné gymnáziá sa budú musieť vysporiadať s neudržateľnou ekonomickou situáciou. Otvorenie jednej primy s 8 deťmi je natoľko ekonomicky neefektívne, že si tento model môže dovoliť iba spojená 9-ročná základná škola a 4-ročné gymnázium, kde pri existujúcom stave učiteľského zboru a priestorových kapacitách je možné mať otvorené aj po jednom ročníku 8-ročného gymnázia.
Pre čisto 8-ročné gymnázium, pokiaľ nebude mať možnosť otvoriť niekoľko ročníkov primy s normálnym počtom detí je naplnenie 5% limitu podľa variantov 1,2,3 neudržateľné a takéto gymnázium buď zanikne, alebo sa transformuje na inú formu (o tom neskôr).
Prečo by bola situácia neudržateľná? Pretože financovanie školy je zabezpečené z príspevku na žiaka. Pokiaľ je žiakov málo, je aj financií málo a z príspevkov na žiaka nie je možné udržať prevádzku školskej budovy a platy učiteľov. Udržateľný pomer počtu učiteľov na počet žiakov začína na hodnote 1:10. Navrhované otváranie jedného ročníka primy by školy priblížilo k pomeru 1:1.

Variant 4 poznáme z predchádzajúcich rokov, kedy po dlhých doťahovačkách nakoniec zriaďovateľ na poslednú chvíľu odsúhlasil potrebný počet tried a rodičia si vydýchli.

Variant 5 sa spomína dlhodobo, avšak bez výraznejšieho úspechu. V minulosti bol za spolupráce školy a rodičov spracovaný návrh na zmenu znenia zákona, ktorý by ŠpMNDaG vyňal z pôsobnosti 5% limitu a naviac by zabezpečil určité úpravy, napríklad vypustenie 5. Ročníka, takže by deti na gymnázium postupovali už zo 4. Ročníka. Tento návrh bol však ministerstvom odmietnutý, všeobecne pre to, že navrhované zmeny boli v príkrom rozpore s generálnou líniou školstva.
V súčasnosti je opäť otvorená novela školského zákona a škola prostredníctvom Klubu500 podala v medzirezortnom pripomienkovacom konaní opäť niekoľko návrhov zmien. Stav pripomienkovacieho konania je možné si pozrieť na http://lrv.rokovania.sk/data/att/140792_subor.rtf
Z uvedených pripomienok Klubu 500 nebola ministerstvom akceptovaná ani jedna.

Aké konkrétne možnosti má ŠpMNDaG?
ŠpMNDaG je jedným z mála čisto 8-ročných gymnázií. Ako som spomínal vyššie, čisto 8-ročné gymnázium je udržateľné len vtedy, ak bude mať každý rok otvorený dostatočný počet tried. Inak nevyhnutne začne čeliť problémom s financiami, úväzkami, čo spôsobí pokles kvality výučby. V dôsledku toho je možné očakávať prestup žiakov z vyšších ročníkov (ktoré ešte budú pokračovať v plných počtoch) na iné školy, čo len urýchli koniec takéhoto gymnázia.
Konkrétne možnosti ŠpMNDaG sú takéto:

1. Lobovať (a uspieť) za odklad účinnosti zákona a 5% limitu
2. Lobovať (a uspieť) za zmenu zákona a vyňatie ŠpMNDaG spod účinnosti 5% limitu
3. Živoriť po určitú dobu ako čisto 8-ročné gymnázium
4. Transformovať sa na formu štúdia 9-ročná ZŠ a 4-ročné gymnázium

Prvé dve možnosti sú dobré, pokiaľ škola bude vo svojej snahe úspešná. Na základe predchádzajúcich skúseností a vyhodnotenia medzirezortného pripomienkovacieho konania  je však možné konštatovať, že tak snaha o odklad účinnosti zákona ako aj o úpravy v zákone je stávka na nulu v rulete. Zisk môže byť veľký, ale pravdepodobnosť úspechu je žalostne nízka.

Tretia možnosť je na požiadanie ihneď dostupná.

O štvrtej možnosti sa málo hovorí, ale je to najdostupnejšia a najrýchlejšie realizovateľná trvale udržateľná možnosť aj v súčasnom legislatívnom rámci. Čo vlastne znamená transformácia na 9-ročnú ZŠ a 4-ročné gymnázium?

Nič iné len to, že deti budú študovať namiesto „primy“ v šiestej triede, namiesto „sekundy“ v siedmej atď. Sedieť budú v tých istých laviciach a učiť sa budú to isté ako terajšie deti z primy, sekundy atď. V podstate ide o formálne nazvanie formy štúdia. Ak mám byť úprimný, nenašiel som jediný dôvod čím by takáto transformácia poškodila úrovni vzdelávania na ŠpMNDaG. V minulosti sa uvádzali dôvody, že tabuľkové platy učiteľov na ZŠ sú nižšie ako tabuľkové platy učiteľov gymnázií. Tento argument už dnes nie je platný, pretože tabuľkové platy  na druhom stupni ZŠ a v zodpovedajúcich ročníkoch 8rg boli zjednotené. Tiež sa uvádza argument, že takáto transformácia spôsobí problémy s rozvrhom a úväzkami. Nuž áno, spôsobí. Ale aké? Že bude treba upraviť rozvrhy a počty hodín v úväzkoch? To je skutočne mikroskopický problém v porovnaní s variantom netransformovaného 8-ročného gymnázia.

Aké ďalšie dôvody existujú proti transformácií na 9-ročnú ZŠ a 4-ročné gymnázium? Že program APROGEN nie je navrhnutý pre takúto formu štúdia? Treba povedať, že všetky školy na Slovensku, ktoré idú podľa programu APROGEN sú 9-ročné základné školy. Jedine ŠpMNDaG je 5-ročná ZŠ a 8-ročné gymnázium. Teda APROGEN zjavne zvláda aj variant 9-ročnej ZŠ.

Aké ďalšie dôvody existujú proti transformácií na 9-ročnú ZŠ a 4-ročné gymnázium? Ďalšie nepoznám. Ak niekto vie o nejakých ďalších, rád sa poučím.

A aké dôvody existujú pre transformáciu na 9-ročnú ZŠ a 4-ročné gymnázium? Jeden podstatný. Na variant 9-ročnej ZŠ a 4-ročného gymnázia sa nevzťahuje toľko diskutovaný 5% limit. Piataci tak môžu plynule pokračovať do šiestej triedy a nehrozí im to, čo každý rok prežívajú deti (+ ich rodičia) na ŠpMNDaG, kedy do poslednej chvíle nie je jasné koľko detí postúpi do primy a čo s tými ostatnými (ktoré ešte stále zrejme sú nadané).

Apropo, práve nejasné (alebo prinajmenšom zvláštne) podmienky postupu na gymnázium sú jedným z dôvodov, prečo škola vo vzťahu k BSK ťahá za kratší koniec. Akonáhle nie sú jasné pravidlá postupu, ale spomínajú sa len akési tajomné testy, je to naozaj dôvod na nedôveru. Rodičov voči škole, aj zriaďovateľa voči škole.

Otázkou teraz je, či ŠpMNDaG bude z prestížnych dôvodov aj naďalej hrať vabank a snažiť sa o akési výnimky, alebo pristúpi na riešenie ktoré tu reálne je k dispozícií a rieši reálne problémy reálnych rodičov dnešných piatakov.

Heady

Počet príspevkov : 16
Join date : 20.08.2013

Návrat hore Goto down

Pravda o 8-ročných gymnáziách Empty Re: Pravda o 8-ročných gymnáziách

Odoslať pre nikola Pi október 18, 2013 12:23 pm

Aká je realita a súčasná situácia týkajúca sa osemročných gymnázií hovorí aj župan BSK p. Frešo:

http://www.topky.sk/cl/10/1365480/Ak-sa-nezmeni-zakon--niektorym-osemrocnym-gymnaziam-v-Bratislave-hrozi-zanik

nikola

Počet príspevkov : 13
Join date : 19.02.2013

Návrat hore Goto down

Pravda o 8-ročných gymnáziách Empty Re: Pravda o 8-ročných gymnáziách

Odoslať pre 4andy Po október 21, 2013 6:21 am

Pridávam ďalší článok, v ktorom už sú menované dve gymnáziá, v ktorých sa otvoria triedy pre osemročné štúdium v pôsobnosti KŠÚ (OÚ):

http://skolskyservis.teraz.sk/skolstvo/bratislava-osemrocne-gymnazia/5765-clanok.html

4andy

Počet príspevkov : 18
Join date : 27.02.2013

Návrat hore Goto down

Pravda o 8-ročných gymnáziách Empty Re: Pravda o 8-ročných gymnáziách

Odoslať pre Michaela Bordováčová Ut október 22, 2013 7:16 pm

... a ešte dnešná novinka:
Ministerstvo školstva neplánuje zrušiť opatrenie, aby na osemročné gymnáziá mohlo ísť už v budúcom školskom roku len päť percent všetkých piatakov.

http://www.sme.sk/c/6979132/caplovic-nechce-zrusit-limit-pre-osemrocne-gymnazia-niektorym-hrozi-zanik.html

Michaela Bordováčová

Počet príspevkov : 24
Join date : 14.02.2013

Návrat hore Goto down

Pravda o 8-ročných gymnáziách Empty Re: Pravda o 8-ročných gymnáziách

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.