Nezávislé fórum rodičov detí študujúcich na ŠpMNDaG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zneužitie e-mailovej adresy

3 posters

Goto down

Zneužitie e-mailovej adresy Empty Zneužitie e-mailovej adresy

Odoslať pre Heady Št október 23, 2014 8:41 am

Na škole rezonuje nová téma - pod názvom Dôležitý oznam rodičom sa na stránke školy prezentuje informácia, že ktosi zneužil oficiálny mail školy.
http://smnd.sk/main/node/3299
Pracujem v oblasti IT a pri takýchto informáciách mi mierne dvíha kútiky úst. Podobných situácií som bol svedkom toľkokrát, že už to ani nepočítam.
V súvislosti so školou ma vždy nanovo prekvapí schopnosť vidieť sa ako obeť cudzích intríg a zabúdať na to, že to pokojne môže byť aj naopak.
Ak sa opýtame, čo spravila škola pre to, aby zabránila podobnému zneužitiu, odpoveď bude jednoduchá - nič. Aký informačný systém používa? Nijaký. Akú politiku ochrany (osobných) údajov? Nijakú. Inak by sa nemohlo stať, že citlivé údaje sú neorganizovane distribuované a nie sú vopred stanovené pravidlá ako s nimi nakladať.
Ako IT odborník si dovolím tvrdiť, že za posledných 15 rokov je problematika masovej elektronickej komunikácie natoľko zvládnutá, že pri použití hoci len najbežnejších komunikačných kanálov podobné faux-pas nehrozí. Zvládli to štátne úrady, zvládli to súkromné firmy, banky, kataster, telekom operátori, elektrárne a ďalšie inštitúcie. Tam ku žiadnemu úniku informácií nedochádza. Bola by to zvládla aj škola, keby sa využíval hoci napríklad existujúci nástroj ASC agenda, kde je riešená aj komunikácia škola - rodič.
Nuž ale ak sa správe citlivých údajov ponechá bezbrehá voľnosť, ktorá je na uvážení každého koncového užívateľa, potom nie je úplne namieste viniť iba internetového podvodníka, ale zavinenie je minimálne spolovice aj na druhej strane.
Takéto útoky sa jednoducho dejú. Rovnako ako sa aj kradne. Ale tak ako si doma zamykáme a tým predchádzame krádeži, je nutné aj k dátam pristupovať podobne. Viniť podvodníka je v tomto prípade ako viniť dážď z toho, že som zmokol.
Tak ma ale napadá, či nie je tento chaotický školský komunikačný systém na niečo dobrý, veď sú to pekné kalné informačné vody. Pozrime sa na pár detailov:
podľa http://smnd.sk/main/kontakt je oficiálny mail školy
smnd@smnd.sk
pre gymnázium je to však
gym.smnd@gmail.com
Prečo? Prečo nie je na tej istej doméne ako prvý mail školy a stránka školy?
E-mailové adresy učiteľov sú
meno.priezvisko@spmndag.sk
Prečo? Prečo zase iná doména? Najprv smnd, potom spmndag?
E-mailová adresa riaditeľky je podľa http://smnd.sk/jolana/#zakladne
riaditelka.smnd@gmail.com
Toto nechám bez komentára.
smnd.sk patrí zjavne škole. spmndag.sk patrí pánbohvie komu a tak je otázne, či maily z tejto domény sú vlastne oficiálnymi mailami školy. Detto je tomu v prípade domény gmail.com.
Že by to celé bolo o tom, že sa škola vyhýba dať čokoľvek "na papier" a posielať správy z oficiálnej mailovej adresy školy, ktorá je smnd.sk?
Alebo, ako sa má rodič postaviť k tomu, keď z akejsi gmailovej adresy, ktorá je súkromnou adresou učiteľa príde mail, že "Vaše dieťa nedosahuje potrebné výsledky a odporúčame Vám hľadať si inú školu..."?
Alebo, má škola povinnosť reagovať na podnety prichádzajúce mailom na adresy končiace spmndag.sk alebo gmail.com? Napríklad žiadosť o poskytnutie informácií v zmysle zákona 211/2000 je potrebné zasielať na smnd.sk alebo spmndag.sk? Alebo na gmail?
Tieto otázky ostanú bez uspokojivej odpovede kým nebude fungovať riadny komunikačný kanál, ktorý so sebou prináša aj zodpovednosť všetkých komunikujúcich strán, je riadne archivovaný a neumožňuje žiadne dodatočné zmeny.

Heady

Počet príspevkov : 16
Join date : 20.08.2013

Návrat hore Goto down

Zneužitie e-mailovej adresy Empty Re: Zneužitie e-mailovej adresy

Odoslať pre matt_rixx7 Ne november 02, 2014 11:05 pm

Triedni učitelia komunikujú prostredníctvom všelijakých iných len prostredníctvom @smnd.sk mailov nie..., či vlastne @smndag.sk...? Very Happy
Ostatne tejto škole "ušiel vlak" nielen v kultúre a štandardoch mailovej komunikácie...


Naposledy upravil matt_rixx7 dňa Ne november 02, 2014 11:24 pm, celkom upravené 1 krát.

matt_rixx7

Počet príspevkov : 60
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

Zneužitie e-mailovej adresy Empty Re: Zneužitie e-mailovej adresy

Odoslať pre uwee_raab Ne november 02, 2014 11:23 pm

Z gmail adresy nechodi odporucanie, aby ste Vasmu dietatu hladali inu skolu.
Pride len oznamenie, ze Vase dieta nepostupuje do dalsieho studia.
Ze ide o mail zo skoly spoznate podla toho, ze v maily nie je ziadne zdovodnenie, ani signatura zodpovedneho statutara skoly.
O naslednych krokoch ako ma rodic postupovat, ked jeho dieta na tejto skole nemoze z akejkolvek priciny pokracovat...- ufff, som sa zasnival... Shocked

uwee_raab

Počet príspevkov : 7
Join date : 07.04.2014

Návrat hore Goto down

Zneužitie e-mailovej adresy Empty Re: Zneužitie e-mailovej adresy

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.