Nezávislé fórum rodičov detí študujúcich na ŠpMNDaG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

začiatok vyučovania

+4
murro
Danko
matt_rixx7
天赋
8 posters

Goto down

začiatok vyučovania Empty začiatok vyučovania

Odoslať pre 天赋 Po február 25, 2013 8:01 pm

Už roky tŕpnem, kedy niekto vymyslí, že okrem nultej hodiny by mohla existovať aj mínus prvá. Prípadne mínus druhá...
Ak si pozrieme rozvrhy na http://www.smnd.sk/main/files/rozvrh/index.html
tak je zrejmé, že od kvarty vyššie sú nulté hodiny do rozvrhu zapracované úplne systematicky ako de facto začiatok vyučovania. Keď sme sa v septembri dozvedeli, že do školy treba chodiť štyrikrát do týždňa na nultú hodinu, nevedeli sme, či máme ľutovať seba, alebo to chúďa dieťa.
Bývame striedmych 9km od školy, pri cestovaní MHD je to s jedným prestupom.
A tak, ak má byť o 7:30 na hodine + rezerva + cestovanie, vychádza to, že z domu sa odchádza niečo po 6:30. Prakticky to potom pre dieťa znamená, že:
-od septembra do konca apríla vstáva ešte za tmy
-od novembra do marca odchádza z domu ešte za tmy

A to, myslím si, by sme deťom nemuseli robiť. Mali by sme pripustiť, že svet sa mení a nie je už taký ranostaj ako kedysi. Naviac, po vyučovaní riešime kam s deťmi...

天赋

Počet príspevkov : 29
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre matt_rixx7 Po február 25, 2013 8:18 pm

Aký je praktický dôvod prečo sa to takto deje ?
Je to vynútené alokáciou učební, učiteľov...?

matt_rixx7

Počet príspevkov : 60
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre 天赋 Po február 25, 2013 8:30 pm

Vždy keď padla táto otázka, tak mi bolo vysvetlených X dôvodov, prečo sa to nedá. Ale popravde, všetky by sa dali zhrnúť do jedného: takto to vždy bolo a takto to aj ostane.
Ale nezužujem na ŠpMND, toto ako problém evidujem už 25 rokov...


Naposledy upravil 天赋 dňa Po február 25, 2013 9:10 pm, celkom upravené 2 krát.

天赋

Počet príspevkov : 29
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre matt_rixx7 Po február 25, 2013 8:37 pm

Zo svojich školských čias mám presne opačnú skúsenosť.
Nulté hodiny, ak boli, tak maximálne kvôli alokácii špeciálných učební.
A neboli dokonca ani pravidelnou súčasťou rozvrhu.

matt_rixx7

Počet príspevkov : 60
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre 天赋 Po február 25, 2013 8:45 pm

Áno, aj my sme mali nulté len občas. Ale bolo to skutočne náročné. Úplný vrchol bola telesná o 7:30.
Tým uvedeným problémom sa mi javí vôbec prítomnosť takého javu ako je nultá hodina.

天赋

Počet príspevkov : 29
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Dá sa nultá hodina vynechať?

Odoslať pre Danko Ne marec 10, 2013 1:24 am

Vy bývate 9 km od školy a už s nultou hodinou máte problém. Predpokladám, že ste z Bratislavy. Smile
Sú rodiny, ktoré bývajú mimo mesta a rodičia musia voziť do školy aj druhé dieťa. Ako to majú riešiť? Jedno pôjde na 7:30 a druhé na 8:00? To sa dá robiť raz, maximálne 2x do týždňa, ale pravidelne určite nie.
Ja si absolútne neviem predstaviť, ako to budeme v nasledujúcich rokoch riešiť my. Sad
Podľa mňa by sa všetky vyučovacie hodiny mohli posunúť o hodinu neskôr. Začali by normálne a končili by podľa potreby neskôr. Nie je to podľa Vás reálne?
Nemohla by rada rodičov riešiť aj tento problém? Čo by sa stalo, ak by som dieťa poslal jednoducho na normálny začiatok vyučovania?
Viete sa k tomu prosím Vás niekto vyjadriť?

Danko

Počet príspevkov : 12
Join date : 10.03.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre murro Ne marec 10, 2013 11:08 am

Medzimestské spoje sú stavané na začiatok vyučovania o 8.00 hod, takže je naozaj problém dopraviť dieťa na 7.30 hod.
Určite o tom vedia svoje aj učitelia, veď nie všetci sú priamo z BA a rovnako musia prísť na 7.30, resp. aj skôr.

murro

Počet príspevkov : 22
Join date : 19.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre Danko Ne marec 10, 2013 5:15 pm

Z toho vyplýva, že sa môže celý rozvrh posunúť o 30 minút a bude to tak, ako na iných školách od 8:00.
Nechápem, prečo by mali začínať 8:15

Danko

Počet príspevkov : 12
Join date : 10.03.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre ciri Ne marec 10, 2013 8:04 pm

Na otazku zaciatku vyucovania sa treba pozerat asi z dvoch uhlov.

1) Uz primani zacinaju aj s nultymi hodinami (zaciatok je o 7,30) 1x do tyzdna, vyssie rocniky ich maju viac. (Bezne maju aj siedmu hodinu, ktora konci o 15,15, resp. neskor osmu).
V tomto momente si poviem, ze zaciatok vyucovania je nacasovany dobre, lebo ak vozite do nasej skoly 2 a nebodaj viac deti, tak tie, ktore v ten den nultu nemaju a musia ju preckat na vratnici to este ako-tak preziju. Ak by vyucko zacinalo o 8,00, nulta by zacinala o 7,05 - tak chudak druhe dieta ! Aj ked nultu nema, vyspat sa normalne nemoze, lebo vstat musi tak, ci tak - vezie sa so surodencom. Ak sme chceli "nenultacke" decko poslat MHD, z domu by islo len o 5-10 min. neskor, ako surodenec , ktory nultu hodinu ma :-(. Takze, MHD nic v zasade neriesi.

2) Druha vec je, ci musia mat decka tolko hodin tyzdenne... Na "gamci" maju decka vo vsetkych rocnikoch nizsieho gymnazia denne 6 vyuc.hodin, A uprimne povedane, nemam pocit, ze tie nase deti by dosahovali mimoriadne lepsie vysledky. Aj tak ich kopec chodi po vyucku, ktore skonci napr. siedmou hodinou o 15,15 ! este na doucovania ! Aspon podla mojich informacii - predovsetkym z jazykov. A to maju jazykovych hodin ako v jazykovej skole.

Neviem, ci si niekto uvedomil, ze u nas je normalne, ze 12 rocne decko (priman), ktore vdaka nultym hodinam svojim aj svojich starsich surodencov je v skole od 7,30 do 15,15 taha vlastne ako normalny dospelak svoj pracovny den. Kym sa potom s MHD dotrepe domou, je 16,15, zahodi tasku a odfukuje. Lenze sa ma ucit ! A zacina boj. A to nehovorim, ze by chcelo ist na nejake kruzky... Mne sa to dobre nezda.

Podla mna by stalo za zamyslenie, ci tolko hodin tyzdenne prinasa primeranu pridanu hodnotu.

ciri

Počet príspevkov : 80
Join date : 16.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre ja.setrim.sk St marec 20, 2013 1:50 pm

Pozrite si porovnanie počtu vyučovacích hodín na niektorých gymnáziách v Bratislave. http://www.ulozto.sk/xUJC5s2/gymnazia-porovnanie-hodin-xls
V Kvarte je prehnane veľa hodín a nultá hodina vychádza na 4 dni v týždni. Od kvinty až do konca školy je už každý deň. Zdá sa Vám to normálne?
V prípade zredukovania ich počtu by nebola potrebná nultá hodina vôbec.

ja.setrim.sk

Počet príspevkov : 4
Join date : 20.03.2013

http://www.setrim.sk

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre matt_rixx7 St marec 20, 2013 8:05 pm

Ak majú na našej škole žiaci nultú hodinu, znamená to, že počas vyučovania majú "okienko" (voľná hodina) ?
Alebo je to tak, že začnú o 7:30 a ťahajú do popoludnia v kuse ?

matt_rixx7

Počet príspevkov : 60
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre mamam Št marec 21, 2013 10:03 am

Ano je to presne tak! Moje dieta zacina jeden den v tyzdni 7:30 a konci 16:05. Ci maju prestavku? Ano, maju na obed. Inak taha 9 vyucovacich hodin v kuse.

mamam

Počet príspevkov : 2
Join date : 26.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre verdad Št marec 21, 2013 2:34 pm

My sme sa kedysi snažili presadiť neskorší začiatok vyučovania (musím ale povedať, že sme to smerovali až k druhej hodine Smile ), ale narazilo to už v triede na odpor rodičov. Ak mám zosumarizovať uvádzané dôvody, tak tie boli takéto:
-v práci začínam o 8:00, dieťa vodím do školy na 7:30, čo tam v rannej družine bude tak dlho robiť?
-je psychologicky a fyziologicky dokázané, že optimálny začiatok vyučovania je o 8:00
-všade sa začína o 8:00
-aj keby sa začínalo neskôr, aj tak by sa Vám to postupne zase začalo zdať priskoro
-začiatok vyučovania určuje Ministerstvo školstva a s tým sa nedá nič robiť
-my už sme si zvykli, nechceme to meniť
-...

Samozrejme, že sme sa v diskusii snažili dôvodiť tým, že my ostatní zase nechávame deti v poobednej družine do 18-tej a to sa akosi považuje za normálne. Tiež sa mi nepodarilo nájsť ten vedecký dôkaz o optimálnosti začiatku vyučovania o 8:00 ráno bezo zmeny po celý rok.
Že sa všade začína o 8:00 platilo možno pred 20 rokmi, keď sme sa vyžívali v sebatrýznení (v Priemstave N.P. vtedy začínali o 5:00 aj tí čo vôbec nemuseli, ale asi to patrilo k bontónu).
Ďalšie dôvody nekomentujem, celkovo mi vznikol dojem, že nič také ako neskorší začiatok vyučovania sa presadiť nepodarí. Ibaže by to prišlo nadiktované "zhora" a tam sa tomu akosi tiež nechcelo (teda ak náš hlas doznel až k Olympu, to som si už potom neoveroval...)
verdad
verdad

Počet príspevkov : 35
Join date : 14.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre 天赋 Po marec 25, 2013 5:01 pm

Super, dnes bol Metodický deň pre učiteľov ŠpMNDaG v malej telocvični Gymnázia o 13:00 h. Učilo sa 6 hodín po 35 min, popoludňajšie vyučovanie odpadlo. NULTÁ hodina samozrejme skrátená nebola.

Verím, že nabudúce začne Metodický deň nultou hodinou a deti budú môcť prísť neskôr.

天赋

Počet príspevkov : 29
Join date : 15.02.2013

Návrat hore Goto down

začiatok vyučovania Empty Re: začiatok vyučovania

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.